Alban Eilir (21. března)

Alban Eilir

Alban Eilir nebo také Eostre, Ostara, Méan Earraigh to všechno jsou názvy pro slavnosti jara. Jméno Eostre, bohyně jara a nového života, nás potom přímo odkazuje na Velikonoce (anglicky Easter). V dávných dobách tyto svátky splývaly v jeden, jehož hlavním smyslem bylo uctít a oslavit příchod nového plodného období.

Při jarní rovnodennosti opět nastává výjimečný okamžik, kdy den a noc jsou stejně dlouhé. K tomuto jevu dochází kolem 21. března a tímto datem také začíná astronomické jaro. Tento svátek je protipólem podzimní rovnodennosti, a i on je symbolem dokonalé rovnováhy. V následujících dnech až do letního slunovratu moc slunce poroste.

Jak již bylo řečeno, je Alban Eilir hlavně oslavou plodnosti a nového života. Proto se s ním pojí mnoho tradic, které tento aspekt podtrhují. Nejdůležitějším symbolem nového života je vejce. Proto se při jarních slavnostech vejce zdobí, obětují, darují, ale také se z nich připravují různé pokrmy. Časté jsou různé vaječné nádivky, které navíc obsahují množství čerstvých jarních bylinek, které byly vítaným oživením jednotvárného jídelníčku. Vejce se pro příležitost oslav často barvila na červeno, aby byla ještě více zvýrazněna symbolika nového života.

Dalším symbolem jsou jarní květiny a rašící větvičky, kterými byly zdobeny domy, případně byly uchovávány jako ochranný amulet. Nesmíme opomenout tradici pomlázky, která sahá až daleko do minulosti. Věřilo se totiž, že vyšlehání živými pruty přenese nový život i do těla vyšlehaného člověka.

S jarními zvyklostmi se také pojí důsledná očista po zimě, držely se půsty, lidé se omývali tekoucí (živou) vodou z potoků a samozřejmě se také uklízely a čistily domácnosti. Přímo při oslavě jarní rovnodennosti potom proběhla očista novým ohněm, který měl zároveň symbolizovat rostoucí moc slunce.

Alban Eilir

Se slunečním aspektem svátku se pojí pečení tradičních koláčů nebo bochánků s křížovým zářezem, v dnešní době je jím mazanec, kterým je tak symbolicky znázorněno slunce. Z tohoto koláče byla část obětována a zbytek se rozdělil mezi rodinu a přátele. Podle tradice každý, kdo snědl kousek potřený medem, byl celý rok zdravý.

Mezi atributy jara patří také zajíc, který se symbolickým zvířetem bohyně jara. Dnes můžeme, zvláště v anglofonních zemích, narazit na velikonočního zajíčka, či králíčka, který rozdává dárky, hlavně vajíčka, a který je odrazem tohoto symbolu.

S příchodem jarní rovnodennosti tedy začíná roční období plné života a radosti a tento zlom naši předkové velmi intenzivně vnímali, obzvlášť po dlouhé zimě, kdy museli být zavření doma. My dnes máme mnoho možností, jak si zpříjemnit zimu, přesto bychom neměli zapomínat na to, že nastal významný okamžik, přelom období, a měli bychom se připravit na novou aktivní část roku. Proč ne třeba tím, že se také očistíme a omladíme, jako to dělali naši předkové.

Autory článku jsou: Blanka Banshei Zelená a Jan Lugar Novák

Výběr literatury k tématu:

  • Frazer, J. G.: Zlatá ratolest, Praha 2007
  • Hopmanová, E.: Druidský herbář, Praha 1996
  • MacCulloch, J. A.: The Religion of the Ancient Celts, Edinburgh 1911
  • McCoyová, E.: Keltské mýty a magie, Praha 1999

Partneři

Děkujeme za podporu všem partnerům spolku! Naleznete je v sekci Partneři.

© 2019, Boii.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑