Alban Elved (23. září)

Podzimní rovnodennost I když se může zdát, že mráz a sníh jsou zatím ještě daleko, přece jen pomalu končí období sklizně, život se z luk a polí chystá skrýt pod ochranu teplých domovů. Podzimní rovnodennost nebo také Meán Fomhair může být někdy nazývána Mabon, podle slunečního boha Mabona, což poukazuje na solární původ tohoto svátku. Vzhledem k tomu, že na toto období připadá sklizeň jablk, můžeme ho také nazývat „hostina Avalonu“ neboli „Jablečného ostrova“.

Do dnešních dob se některé z tradic uchovaly také v lidovém vinobraní, kdy lidé děkují za plody, které jim Matka Země dala a oslavují ji za tyto dary a pořádají na její počest hostiny a veselice.

Při podzimní rovnodennosti opět nastává výjimečný okamžik, kdy den a noc jsou stejně dlouhé. K tomuto jevu dochází kolem 23. září a tímto datem také začíná astronomický podzim. I když je tento svátek protipólem jarní rovnodennosti, je i on symbolem dokonalé rovnováhy. Posledním okamžikem, kdy je sluneční moc silnější než moc temnoty.

Nejen, že je Alban Elved přípravou na čas zimy a na příchod nového roku, ale také je další příležitostí k poděkování za dary Matky Země. Důležitým symbolem tohoto svátku je pak jablko, které svým kulatým tvarem odkazuje nejen ke slunci, ale i k cykličnosti žití. I když je jablko plodem, konečným článkem vývoje, nese v sobě semínka budoucího života.

Je také třeba poděkovat i vegetačním duchům za jejich péči o úrodu a umožnit jim klidný spánek, aby načerpali síly do dalšího jara. Patří mezi ně nejen obilní duchové, ještě v nedávných dobách vesničanům známí jako Kornmutter, Haferbock, John Barleycorn nebo náš Ječmínek, ale i duchové lesa, z nichž nejznámějším je Zelený muž (Jack in the Green). Nesmíme totiž zapomínat, že i když většina jídla pocházela z polí a sadů, i lesy skýtaly velkou zásobu potravy. Děkovný obřad souvisel s obětováním obilí, ovoce ale i medoviny nebo vína.

Také bohyně Cailleach, popisovaná jako stará babice, si již chystá svůj kouzelný kotel, do kterého přichází vše mrtvé, aby se opět znovuzrodilo.

V tomto čase harmonie světla a tmy, bychom se i my mohli zastavit v nekonečném spěchu a pokusit se naladit na nový, pomalejší rytmus přírody a připravit se tak dobu klidu.

Autory článku jsou: Blanka Banshei Zelená a Jan Lugar Novák

Výběr literatury k tématu:

  • Frazer, J. G.: Zlatá ratolest, Praha 2007
  • Hopmanová, E.: Druidský herbář, Praha 1996
  • MacCulloch, J. A.: The Religion of the Ancient Celts, Edinburgh 1911
  • McCoyová, E.: Keltské mýty a magie, Praha 1999

Partneři

Děkujeme za podporu všem partnerům spolku! Naleznete je v sekci Partneři.

© 2019, Boii.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑