Beltine (30. dubna)

BeltineMožný je také výklad „oheň boha Bela či Belena“ nebo „předělový oheň“. Tento překlad nás ostatně odkazuje k hlavní funkci beltinového svátku. Jako je Samhain (keltský Nový rok) počátkem temné části roku, tak Beltine je jeho protějškem a počátkem části světlé, tedy významným dělícím bodem otevírajícím dveře nadcházejícímu létu.

Dnes se Beltine slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. Vzhledem k tomu, že se jedná o svátek lunární, muselo se jeho datum dříve stanovovat jiným způsobem než podle dnešního kalendáře. Jako nejpravděpodobnější se jeví úplněk ve znamení býka, tedy datum pohyblivé podobně jako naše Velikonoce.

S vrcholícím jarem lidé věděli, že se již nemusí obávat kruté zimy, ale i v teplém létě mohly je a jejich úrodu postihnout mnohé pohromy. Bylo nutné zajistit si magickou ochranu a přízeň bohů. Proto se s beltinovou nocí pojily mnohé rituály.

Nejdůležitějším krokem byla očista po zimě a zničení všeho zlého. K tomu sloužily posvátné ohně, které po západu slunce zapalovali druidové ve svatých hájích. Večer byly zhašeny ohně ve všech domácnostech a znovu se zažíhaly až od posvěcených uhlíků očistného ohně. Tím bylo dokonáno očištění domů, ale očistit se museli také lidé, dobytek a snad i některé potraviny nebo osivo. Lidé přes oheň skákali, zvířata se přes něj prováděla nebo se okuřovala jeho dýmem. Aby se posílila magická moc ohně házely se do něj oběti, původně pravděpodobně lidské nebo zvířecí, později se tato část obřadu prováděla pouze symbolicky zástupnou obětí.

Dalším důležitým aktem bylo povzbuzení plodivých sil bohyně Matky a vegetačních duchů, kteří se starali o budoucí úrodu. Proto se na polích pořádaly slavnostní průvody, ve kterých lidé oblečení do zelených barev nebo přímo do kostýmů z větví a listí, na hlavách věnce z rozkvetlých hlohových větévek, nosili tyče ozdobené jehličnatými (stále zelenými) větvemi jako symbol nesmrtelné životní energie a síly. Tento zvyk se dodnes uchoval ve stavění májů. 

Beltine

Také představa, že síly dobra vítězí v boji nad zlem, mohla být rituálně prezentována, například hranými boji mezi Létem a Zimou. Májový král a královna opět symbolizují vtělení duchů rostlin a plodnosti, jejichž svatba či spojení magicky podporuje růst a plodnost. Můžeme se domnívat, že také častý výskyt volné sexuality zaujímá významné místo v magických obřadech. Rituální svatba nebo orgie byly žádostí vesničanů k přírodním silám, aby svojí magickou pomocí podpořily jejich práci na poli. Podobnosti v tradicích vedou k domněnce, že májový král byl původně knězem, vtělením vegetačního ducha. Tato funkce se postupně stávala symbolickou, ale stálá tradice májové královny svědčí o dřívější důležitosti ženy a ženské podstaty ducha plodnosti nebo kultu Velké Matky.

Nesmíme také opomenout tradiční pouštění hořících kol z kopce a vyhazování zapálených košťat symbolizujících sluneční sílu. Také beltinové koláče nebo placky, snad vyráběné ze zrní z posvěceného loňského posledního snopu, byly kutáleny z kopců jako oběť božstvům, ale zároveň mohly sloužit i k věštbám (čí koláč se v pořádku dokutálel až dolů, ten bude mít klidný rok, komu se cestou rozlomil, ten se může dočkat nějaké pohromy).

S příchodem křesťanství byly tyto reje a slavnosti pokládány za hříšné a vznikla pověra o čarodějnických sabatech, která se do dnešních dnů dochovala v lidovém „pálení čarodějnic“. Přestože se původní význam svátku v průběhu věků ztrácí, i v dnešní uspěchané době nám alespoň procházka rozkvetlou jarní přírodou přinese klid a harmonii a načerpáme při ní novou energii.

Autory článku jsou: Blanka Banshei Zelená a Jan Lugar Novák

Výběr literatury k tématu:

  • Frazer, J. G.: Zlatá ratolest, Praha 2007
  • Hopmanová, E.: Druidský herbář, Praha 1996
  • MacCulloch, J. A.: The Religion of the Ancient Celts, Edinburgh 1911
  • McCoyová, E.: Keltské mýty a magie, Praha 1999

Partneři

Děkujeme za podporu všem partnerům spolku! Naleznete je v sekci Partneři.

© 2019, Boii.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑