Rozhovor s náčelníkem (rok 2013)

Mgr. Lukáš Blažek je předsedou Boii a současně byl do roku 2013 náčelníkem nasavrckého kmene Boii. Aktivně se věnuje muzejní pedagogice a též je interním doktorandem na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi jeho zájmy patří kromě keltské kultury pedagogika, moderní dějiny a botanika. Je otcem dvou dětí.

Letošní oslavy Lughnasadu nesou podtitul „Zkrocení kovu“. Proč zrovna tato myšlenka, co to znamená?

Snažíme se, aby každým rokem dostal festival keltské kultury nějakou zajímavou jednotící myšlenku. V loňském roce jsme se zaměřili na tradice spojené s oslavou úrody – se zrnem, v letošním pak na kovy. Ty umožnily lidstvu projít úchvatnou proměnou celé společnosti. Vyrábělo se z nich nářadí, nástroje, zbraně a dokonce i šperky. Keltové zpracování kovů posunuli na mistrovskou úroveň. Jejich kováři byli úžasně zdatní. Kovy a jejich zpracování jsou tak významným fenoménem, že jsme nemohli jinak, než jej blíže návštěvníkům festivalu představit.

 Na co se tedy návštěvníci v souvislosti s tématem kovu mohou těšit?

Připravili jsme ukázky postupu získávání železa z železné rudy a jeho následné kovářské zpracování. Ukážeme též zpracování bronzu. Pro děti pak máme připravenou cestičku řemesly spojenými s kovy, na které je čeká mimo jiné lití cínu a ražba mincí. Těšit se mohou i na rýžování „zlata“.

 Nasavrcké oslavy již před pár lety přerostly rozměr regionální akce. Očekáváte letos i zahraniční účast?

Postupně se nám daří na festival zvát keltské kmeny ze zahraničí. V letošním roce se u nás uskuteční nevídané setkání keltských kmenů ve střední a východní Evropě. Budeme hostit keltské přátele ze sedmi zemí Evropy. Nejvzdálenější přijedou z Francie a Švýcarska.

 Oslavy Lughnasadu pořádáte jako spolek, akce je nezisková. Co přesně to znamená?

Znamená to, že z akce nemáme žádný finanční příjem. Tradičně se nám daří poskládat financování tak tak, že s příjmy dokážeme uhradit vzniklé výdaje. Pro návštěvníky to především znamená to, že všechny aktivity s výjimkou večerních koncertů jsou zdarma. U řemesel vybíráme příspěvek na materiál. Děkujeme pak všem návštěvníkům, kteří se rozhodnou nás podpořit dobrovolným příspěvkem. Znamená to také to, že organizátoři připravují festival bez nároku na jakoukoli finanční odměnu. Odměnou pro zhruba padesátičlenný tým je tak zejména hřejivý pocit z toho, že se návštěvníkům u nás líbilo a že jsme jim mohli představit keltskou kulturu a dobu, ve které Keltové žili.

 Kolik dobrovolníků a jak se do příprav zapojuje letos?

Letošní ročník připravuje asi desetičlenný hlavní tým po celý rok a v době konání festivalu pak dalších zhruba čtyřicet dobrovolníků.

 Jaké další novinky jsou letos připraveny?

Mezi další letošní lákadla bezpochyby patří rozšířený program u kamenného kruhu, kovy inspirované hry pro děti. Připravili jsme pro návštěvníky zajímavé slavnostní zahájení i obřad úrody.

 Na co se mohou těšit rodiče s dětmi?

Rodiče s dětmi zveme na keltská řemesla samozřejmě letos zaměřená na kovy a jejich zpracování. Novinkou je pak rýžování v potoce pro odvážlivce, kteří stezkou kovu dojdou k jejímu samotnému závěru. Dále máme připravené hry. Lákadlem také budou Keltské hry, ve kterých se představí Keltové ze zahraničí a celá řada dalších aktivit.

 Jakým způsobem slavili Lughnasad naši předkové, co svátek symbolizoval?

Naši předkové slavili Lughnasad velmi bujaře. Byl to jeden z veselých svátků. Podle některých pramenů trvaly oslavy až sedm dní. Svátek je oslavou úrody, bez které by nebylo možné přežít zimu. Z pozdějšího období pak tyto oslavy známé jako dožínkové slavnosti.

 Bude i v Nasavrkách připraven duchovní program? Budou se moci příchozí setkat např. s druidy?

Duchovní program jsme připravili a jak je to u nás v Nasavrkách na festivalu zvykem, je zase o něco bohatší. Proběhne několik přednášek. U kamenného kruhu bude možné projít labyrintem. Kdo bude chtít, může se setkat s dnešními druidy i se s nimi poradit. Vrcholem duchovního programu je pak průvod s obřadem.

Na jakou část festivalu se Vy osobně těšíte nejvíce?

Osobně se nejvíce těším na setkání s přáteli ze zahraničí a na večerní koncerty, především na moji oblíbenou Asonanci.

 Co obnáší úloha keltského náčelníka? Je v ČR více takových náčelníků, jako jste Vy?

Ačkoli by se mohlo mnohým zdát, že úloha náčelníka kmene je pouze „naoko“ a hraná, je tomu právě naopak. Vedu aktivně jednání s našimi partnery v keltském světě jak ze zahraničí, tak i s domácími. Mám nezastupitelnou úlohu při obřadech. A pokaždé se najde nějaká úloha, která náčelníkovi náleží, a která mě překvapí. V ČR je několik náčelníků, zpravidla stojí v čele každého kmene, tak jako já v čele kmene Boii. Ostatně na festivalu budete mít možnost se s nimi setkat a poznat je.

 Děkuji za rozhovor.

Já též děkuji. A doufám, že se vám bude festival líbit.


Partneři

Děkujeme za podporu všem partnerům spolku! Naleznete je v sekci Partneři.

© 2019, Boii.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑